Μια πράξη αλληλεγγύης και στήριξης στον συνάνθρωπο έκαναν οι μαθητές  και μαθήτριες του τμήματος Γ1 και του Ομίλου Λαογραφίας του 6ου Γυμνασίου Βόλου.

Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά ανταποκρίθηκαν  πολύ θετικά στην πρόταση της καθηγήτριάς τους κ. Μαρίας Κούκου να συνδράμουν την προσπάθεια  του  Πολιτιστικού Συλλόγου «Θεόφιλος»   για να στηριχθούν οι  συνάνθρωποί μας που σιτίζονται στο Σπίτι της Γαλήνης του Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Ανακασιάς. Συγκέντρωσαν  χάλκινα κέρματα του ενός και δύο λεπτών, τα οποία θεωρούνται άχρηστα μεμονωμένα, αλλά αποκτούν αξία συγκεντρωμένα.

Τα κέρματα παραδόθηκαν στον Πρόεδρο του Συλλόγου κ. Ιωάννη Μαρμαρά τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου στο Γραφείο του σχολείου.

Την προσπάθεια συντόνισαν οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του Ομίλου  κ.  Παπαργύρη Σοφία, Κούκου Μαρία και Καραγιαννοπούλου Μαρία και η μαθήτρια του τμήματος Γ1 Φρειδερίκη Αυλογιάρη.