Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1979. Βρίσκεται στις παρυφές του Δήμου Βόλου σε μια ημιαστική γειτονιά. Είναι ένα διαπολιτισμικό σχολείο που έχει μαθητές αλλοδαπούς αλλά και ROMA. Έχει 32 καθηγητές και 290 μαθητές.

Στο σχολείο μας λειτουργεί μόνιμα(1993) σχολική βιβλιοθήκη η οποία δημιουργήθηκε και λειτουργεί με την ευθύνη ομάδας μαθητών και καθηγητών και την υποστήριξη του συλλόγου γονέων του σχολείου μας. Το σχολείο μας διαθέτει και αίθουσα εξοπλισμένη με πλήρη υλικοτεχνολογική υποδομή για τηλεδιασκέψεις.  Επίσης, με την συμμετοχή των μαθητών μας, έχουμε διοργανώσει και ανεβάσει θεατρικές παραστάσεις στο σχολείο μας, αρχαίες κωμωδίες και τραγωδίες του Αριστοφάνη και Ευριπίδη.

Στο σχολείο μας εδώ και πολλά χρόνια(1992) υλοποιεί εκπαιδευτικά προγράμματα με θέματα αγωγής υγείας, περιβαλλοντικά, πολιτιστικά και επαγγελματικού σχεδιασμού. Προγράμματα όπως ισότητα φύλλων σε κοινωνικό και επαγγελματικό επίπεδο, κυκλοφοριακή αγωγή και τροχαία ατυχήματα, εθελοντισμό και καταστάσεις έκτατων αναγκών είναι μερικά από τα προγράμματα που έχουν υλοποιηθεί στο σχολείο μας. Επιπλέον  η ομάδα μας βραβεύτηκε στη Φιλανδία σε πρόγραμμα Globe Alexandros, το οποίο πρόγραμμα δραστηριοποιείται ξανά σε εθνικό πανελλαδικό επίπεδο.

Φέτος το σχολείο μας υλοποιεί 8  διαφορετικά προγράμματα.

Our school was established in 1979. Located on the outskirts of the Municipality of Volos on a semi-urban neighborhood. It is an intercultural school that has foreigners students and ROMA. It has 32 ??teachers and 290 students.

The school is open permanently (1993) school library which was created and operates the liability group of students and teachers and support the parents’ association of our school. Our school has a room equipped with full ylikotechnologiki infrastructure for video conferencing. Also, with the participation of our students, we have organized and staged plays at our school, ancient comedies and tragedies of Euripides and Aristophanes.

In our school for many years (1992) implements educational programs on health education, environmental, cultural and professional design. Programs such as gender sheets in social and professional level, traffic education and traffic accidents, volunteer needs and situations stretch are some of the programs have been implemented in our school. Moreover, our team won in a program Filandia Globe Alexandros, which operates the program again in national nationwide.
This year our school is implementing 8 different programs.