Στο υπό εξέλιξη Αειφόρο σχολείο, 6ο Γυμνάσιο Βόλου, έγινε σήμερα Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023, μια βιωματική δράση με την συνεργασία καθηγητών, μαθητών κ της Διευθύντριας που ξεπέρασε τις προσδοκίες μας ..Μια ιδέα της Διευθύντριας για τα πλαστικά καπάκια, που υλοποιήθηκε με τον καλύτερο τρόπο. .Μια διαθεματική δράση που είχε μέσα Μαθηματικά, Φυσική και  τέχνη. Ο μαθηματικός κος Κώστας Αθανασίου έκανε το φύλλο εργασίας, η κα Εύη Χαριτίδου  βοήθησε στην διαλογή κ η κα Πουλχερία Παπαχρήστου  των καλλιτεχνικών συμμετείχε  στον σχεδιασμό και  την επιτήρηση όλων. Αλλά κ πολλοί άλλοι βοήθησαν κ καμάρωσαν για το αποτέλεσμα . .Δόθηκαν φύλλα εργασίας στις ομάδες που συμμετείχαν κ προσπαθήσαμε να λάβουν μέρος οι περισσότεροι μαθητές μας κατασκευάσαμε ένα Χριστουγεννιάτικο Δέντρο ύψους 8.50 περίπου μέτρων από καπάκια διαφόρων χρωμάτων. Πρώτα κάναμε το διαχωρισμό, μετά το σχεδιάσαμε και τέλος τα παιδιά το δημιούργησαν. Πάντα με την επιτήρηση μας. Σε όλα τα παιδιά άρεσε πολύ η ιδέα και το διασκέδασαν. Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου και ημέρα αργία για το Βόλο οι μαθητές μας  με την παρουσία καθηγητών και άλλων μελών της σχολικής κοινότητας και μόλις σταμάτησε η βροχή ξεκίνησαν την δημιουργία ενός  χιονάνθρωπου ύψους 6 μέτρων.  Όλα έγιναν με την παρουσία της τηλεόρασης ,ενός τοπικού καναλιού του TRT με την Κωνσταντίνα Φωτοπούλου και τον Δονάτο Δρίμτζιας κάμεραμαν στην εκπομπή του κου Πολύζου Σωτήρη. Βιωματικές ,διαθεματικές δημιουργίες που με χαρά και ικανοποίηση δημιουργούν ο μαθητές.  Μαθαίνουμε στους μαθητές μας  πως να βελτιώνουν τις δεξιότητες τους, πως να είναι ευέλικτοι και να προσαρμόζονται σε διάφορες συνθήκες και να αποκτούν εμπειρίες για άλλα θέματα που τυχόν τους παρουσιαστούν στο μέλλον και να προτείνουν λύσεις. Μαθαίνουν πόσο σημαντική είναι η ανακύκλωση , πως μπορεί να επαναχρησιμοποιήσουν τα καπάκια που μαζεύουν, μειώνοντας συγχρόνως και το ενεργειακό τους αποτύπωμα.

Δημιουργήσαμε την δική μας ευχετήρια κάρτα για την σχολική μας κοινότητα και για όλους εσάς για Χαρούμενα Χριστούγεννα.

Ένα 3ο Χριστουγεννιάτικο έργο είναι και η καμπάνα μας που σχηματίσθηκε στις 13 Δεκεμβρίου 2023 στην αυλή του σχολείου πάλι από χρωματιστά πλαστικά καπάκια, ύψους 9 μέτρων. Όταν οι μαθητές σου το θέλουν και σου το ζητούν εμείς ενισχύουμε τα θέλω τους, είμαστε δίπλα τους και τους βοηθάμε να το κατασκευάσουν και να το χαρούν…

Συγχαρητήρια επιστολή