Στα πλαίσια της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 με σύνθημα

« Η κίνηση δίνει ζωή »

Την Δευτέρα 2η Οκτωβρίου το σχολείο μας παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε σαν μέρος της ευρύτερης περιοχής που χτυπήθηκε βάναυσα από τις δύο καταιγίδες ,της καθυστερημένης για την ασφάλεια των μαθητών και εκπαιδευτικών έναρξης της σχολικής χρονιάς , της απώλειας μεγάλου αριθμού διδακτικών ωρών αλλά και της μειωμένης κατά κάποιον τρόπο ψυχικής και σωματικής διάθεσης όλων λόγω της αναστάτωσης κατάφερε έστω και εκπρόθεσμα έστω και ελάχιστα να συμμετέχει οργανώνοντας και υλοποιώντας μια μικρή σκυταλοδρομία με εμπόδια στον προαύλιο χώρο.

« Ευρωπαϊκής Εβδομάδας ΑθλητισμούBeactive »

με βασικό θέμα :

« Τρέχω για το Ευ »

( Ευ ζην – Ευτυχία – Ευσυνειδησία – Ευ αγωνίζεσθε – Ευημερία – Ευθύνη – Ευγένεια )

Όσοι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ψυχική και σωματική διάθεση παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν και αντιμετωπίζουν οι οικογένειές τους με σύνθημα

« Σαν χείμαρροι ξεπερνάμε τα εμπόδια , τρέχουμε για το ΕΥ ζην »

ανταλλάσοντας μεταξύ τους την σκυτάλη έτρεξαν για το « ΕΥ ζην » μια μικρή συμβολική διαδρομή 200 μέτρων αποδεικνύοντας πως αυτό είναι η επιδιωκόμενη στάση ζωής που την κατακτά κανείς με συνεχή προσπάθεια , ήθος και προσήλωση στους στόχους.

Η πράσινη σημαία ΕΥ ζην του σχολείου « καρφιτσώθηκε » στον χάρτη της Ελλάδας ανάμεσα στις υπόλοιπες χρωματιστές ΕΥ σημαίες των άλλων σχολείων.

Η Διευθύντρια κα Χατζηκυριάκου Νίκη , η Υποδιευθύντρια κα Κούκιου Δήμητρα και ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου ευχήθηκαν σε όλα τα παιδιά σε όσα συμμετείχαν και σε όσα δεν μπόρεσαν για οποιονδήποτε λόγο να συμμετέχουν καλή σχολική χρονιά , να ξεπερνούν τις δυσκολίες που συναντούν στην ζωή τους και να χαράσσουν  με αισιοδοξία το μέλλον τους.