Την Τρίτη 2 Απριλίου στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Βόλου οι μαθητές της Γ΄Τάξης  παρουσία της Διευθύντριας του σχολείου κ. Νίκης Χατζηκυριάκου, της Υποδιευθύντριας κ.Δήμητρας Κούκιου και της θεολόγου κ. Δέσποινας Μπόγλου παρακολούθησαν την Υποδειγματική Θεία Λειτουργία , την οποία τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Δημητριάδος και Αλμυρού κκ. Ιγνάτιος.

Κατά τη Θεία Λειτουργία που τελέστηκε στον σολέα του Ναού με μέτωπο προς τα παιδιά ο θεολόγος κ. Σωτήριος Τσιτσιρίγκας επεξηγούσε αναλυτικά αλλά με απλό τρόπο τα λειτουργικά δρώμενα καθώς και το συμβολισμό των Ιερών Σκευών που χρησιμοποιούνται στη Θεία Λειτουργία.

Στη συνέχεια ο Σεβασμιότατος στη ψυχοφελή ομιλία προς τα παιδιά τόνισε τη σπουδαιότητα της κατανόησης των τελουμένων στη  Θεία Λειτουργία, αναφερόμενος στην κορυφαία θέση που κατέχει στην ζωή της Εκκλησίας και στην απέραντη αγάπη του Θεού προς τους ανθρώπους. Τους ευχήθηκε Καλό Πάσχα και τους συνεχάρη για την εξαιρετική παρουσία τους.

Η εμπειρία για τους μαθητές του σχολείου  μας ήταν  ιδιαίτερη και μοναδική.