Το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία ο 11ος Διαγωνισμός Ρομποτικής FIRST LEGO League.

Η ομάδα Ρομποτικής του Σχολείου μας συμμετείχε και φέτος κατακτώντας αξιόλογη θέση μεταξύ των δημοσίων σχολείων της Θεσσαλίας. Οι μαθητές μας συνεργάστηκαν αλλά και αλληλεπίδρασαν με άλλους μαθητές σχολείων και οργανισμών, κυρίως όμως απόλαυσαν την διαδικασία και τα δρώμενα του Διαγωνισμού.

Επίσης στο πλαίσιο  καινοτομίας και δημιουργικότητας του ίδιου διαγωνισμού οι μαθητές, με την υποστήριξη και την καθοδήγηση των καθηγητών τους, σχεδίασαν και υλοποίησαν το ψηφιακό Μουσείο του Σχολείου μας. Στο μουσείο προβάλλονται η ιστορία του σχολείου, δραστηριότητες, εργασίες, εκδηλώσεις, θεατρικές και μουσικές παραστάσεις από την ίδρυσή του μέχρι σήμερα… Το μουσείο είναι επισκέψιμο από την ιστοσελίδα του σχολείου ή από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Ψηφιακό Μουσείο 6ου Γυμνασίου Βόλου

Ευχόμαστε στους μαθητές να συνεχίσουν με τον ίδιο ζήλο την αναζήτηση της γνώσης, της καινοτομίας και της δημιουργικότητας, μέσα από την συνεργασία, την ομαδικότητα και την αλληλεγγύη.

Στην ομάδα ρομποτικής για το σχολικό έτος 2023 – 2024 συμμετείχαν οι μαθητές:

Αθανασίου Αντώνιος

Ευαγγέλου Εμμανουήλ