Μέσα στο Ιούνιο του 2023 αναμένονται τα αποτελέσματα του διαγωνισμού Climate Detectives της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Διαστήματος ESA, που ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2022 και ολοκληρώνεται Μάιο 2023. Σε αυτόν συμμετείχε το 6ο Γυμνάσιο Βόλου που με τη συνδρομή της ομάδας TALOS του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κατασκεύασε και λειτούργησε ένα σταθμό μέτρησης της αερορύπανης και όχι μόνο, ο οποίος εγκαταστάθηκε στο πρώην Γαλλικό Ινστιτούτο όπου γίνονται τα μαθήματα της ομάδας TALOS. Στόχος να επιδειχθεί ενδιαφέρον και από άλλα σχολεία για κατασκευή και λειτουργία παρόμοιων σταθμών στο πλαίσιο δημιουργίας ενός μαθητικού δικτύου για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε στο άρθρο του ιστότοπου www.ertnews.gr

Με την ευκαιρία θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ομάδα TALOS του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και ειδικότερα τον κ. Γεώργιο Πρώια για την υποστήριξη και τη συνεργασία του.