Ομιλος Θάλασσα: Καραβάκι 21/12/2022

«θάλασσα: Ένα ταξίδι φυγής…» έτσι ξεκινήσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες του ομίλου μας!!! Να ταξιδέψουμε σε θαλασσινούς δρόμους , να φύγουμε και να γνωρίσουμε νέους κόσμους, άλλους ανθρώπους, διαφορετικούς πολιτισμούς….. Να ξεφύγουμε με το νου και την καρδιά… και να ταξιδέψουμε!!!!

Έτσι φτιάξαμε το καραβάκι μας, τον «Ιάσωνα», με τα γυαλόξυλα της θάλασσας, που ταξίδεψαν κι αυτά από τόπους άλλους, με την ταξιδιάρικη διάθεση και καλλιτεχνική ικανότητα της κυρίας Κερασίας Κολίτσα που την αγάπη της για τη θάλασσα, την έκανε τέχνη, έκφραση και δημιουργία!!!

Βιβλιοπαρουσίαση Σοφίας Κανταράκη

«Αλλά τι ωφελούν τά σχολεία, οί διδάσκαλοι, τά βιβλία, αί γραμματικαί; Δι’ένα Ελληνόπαιδα αυτά είναι σκοτούρα. Τώρα κηρύττεται πλέον φανερά ή αγραμματωσύνυη, και το ανωφελές τού ορθώς γράφειν ή ομιλείν».

Ίσως αυτός ο λόγος του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη να φαίνεται, σήμερα, πολύ επίκαιρος από ποτέ και να μας επιτρέπει να προβληματιστούμε για όλα όσα συμβαίνουν στο χώρο της εκπαίδευσης!!!!!

Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Μια μοναδική ευκαιρία για μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας ήταν η επίσκεψή μας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στο Κτήριο Παπαστράτου.

Οι μαθητές/τριες μας, συνοδεία εκπαιδευτικών ,παρακολούθησαν τη διδασκαλία του Καθηγητή, Κυρίου Πολυμέρη Βόγλη, στους φοιτητές του τμήματος Ιστορίας Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας.