«Πρέπει να μοιραζόμαστε!!!! Πρέπει να μιλάμε…..!!!!»

Μια ιστορία ζωής δίπλα στην εξάρτηση, μοιράστηκε με τους μαθητές της Γ’ τάξης του Γυμνασίου μας, την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου , η Μαρία Μαυρικάκη, συγγραφέας του Βιβλίου «Εξαρτάται».

Με έναν ιδιαίτερα ζεστό και φιλικό τρόπο προσέγγισε και ενθουσίασε τα παιδιά μας, δίνοντας τους να κατανοήσουν ότι η εξάρτηση αλλάζει  τη ζωή μας και αυτή των αγαπημένων μας, καταρρακώνοντας την ύπαρξή μας  και καταστρέφοντας τα όνειρά μας.

Πρέπει να έχουμε τη δύναμη να αντιδράσουμε, να ζητήσουμε βοήθεια, να δούμε καθαρά την πραγματικότητα , για να μη μας ακολουθούν  τα επίθετα…  «λυπηρό, χαζό, επικίνδυνο, στενάχωρο, τρομακτικό, επιπόλαιο……» όπως χαρακτήρισαν τα ίδια τα παιδιά την εμπλοκή σε μια τέτοια συμπεριφορά!!!!

Ας γίνουν, καλύτερα, εξαρτήσεις τα όνειρά μας για το αύριο που …ξημερώνει!!!

Ευχαριστούμε θερμά την Κυρία Μαρία Μαυρικάκη για την όμορφη αυτή συνάντηση και ευελπιστούμε ότι θα ξανανταμώσουμε, όπως και το Βιβλιοπωλείο «Πλαστελίνη» για την συνεργασία, το οποίο για άλλη μια φορά, ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας  για να προσφέρουμε τα καλύτερα στους μαθητές μας.

{gallery}2022-2023/mavrik{/gallery}