« Η πόλη είναι οι άνθρωποί της» Γι’ αυτό λοιπόν, το Μουσείο της πόλης του Βόλου, δεν μπορεί παρά να αντιπροσωπεύει τους ανθρώπους της πόλης που την δημιούργησαν, την ανέστησαν, την στήριξαν, την μεγάλωσαν, την έζησαν στο πέρασμα του χρόνου

10 +1 Ιστορίες για την πόλη του Βόλου και μία (1) « Meta-κίνηση» για τους Μικρασιάτες πρόσφυγες στην πόλη μας!

Εικοσιένας (21) εικαστικοί πραγματεύονται την βιαιότητα που έζησε ο Ελληνισμός της Μικράς Ασίας,  στην καταστροφή και τον διωγμό του 1922, την γενοκτονία και τον αφανισμό!

Η Ιστορία γράφεται από όλους μας και εκφράζεται μέσα από τον δικό του δημιουργικό τρόπο!!

Η μοναδική αφήγηση του Κυρίου Γιάννη Κουτή, έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας που επισκέφθηκαν το Μουσείο της πόλης του Βόλου την Τρίτη 1 Νοεμβρίου 2022 στα πλαίσια της διαθεματικής προσέγγισης των μαθημάτων μας , της επικοινωνίας με την κοινότητα και της δυναμικής του ανοικτού και δημοκρατικού σχολείου, να κατανοήσουν τη λειτουργία του χώρου, να αναγνωρίσουν την πόλη μας μέσα από την καθημερινότητα των ανθρώπων της και να αντιληφθούν ότι η Ιστορία είναι ζωντανή και ερμηνεύει την παρουσία μας στο χώρο και το χρόνο!!!!

{gallery}2022-2023/mous22{/gallery}