Άλσος Αριστοτέλη

Άλσος ΑριστοτέληΤην Παρασκευή 15 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή της Α΄ Γυμνασίου στη Φθιώτιδα. Η πρώτη στάση το Κάστρο της Λαμίας, στην κορυφή ενός βραχώδους λόφου με καταπληκτική θέα, δεσπόζει και ελέγχει την κοιλάδα του Σπερχειού μέχρι τον Μαλιακό κόλπο. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό μουσείο, το οποίο στεγάζεται σε στρατώνα της περιόδου του Καποδίστρια. Στη συνέχεια περνώντας από την Αρχοντική, εκκλησία στα ριζά του κάστρου, έκαναν στάση στην πλατεία Λαού μπροστά στο άγαλμα του Άρη Βελουχιώτη, περιηγήθηκαν στο πεζοδρομημένο ιστορικό κέντρο της πόλης, όπου βρίσκεται το κενοτάφιο με το Γολγοθά του Αθανασίου Διάκου, τόπο μαρτυρίου του ήρωα – συμβόλου της πόλης, την πλατεία Ελευθερίας με την Ευαγγελίστρια – Μητρόπολη, τη Νομαρχία και τις πλατείες Διάκου και Πάρκου. Επόμενος σταθμός η Ιερά Μονή Δαμάστας, αφιερωμένη στο Γενέθλιον της Θεοτόκου, που πανηγυρίζει στις 8 Σεπτεμβρίου, βρίσκεται στις πλαγιές του Καλλίδρομου μέσα σε ένα μαγευτικό περιβάλλον και είναι γυναικεία. Οι μοναχές και η  Ηγουμένη της Μονής δέχθηκαν τους μαθητές και τους μίλησαν για την  ιστορία της.

Στη συνέχεια τα παιδιά επισκέφτηκαν τις Θερμοπύλες και είδαν από κοντά το χώρο της μάχης, το λόφο του Κολωνού, εκεί όπου ο Λεωνίδας με τους τριακόσιους Σπαρτιάτες αντιμετώπισε την αναρίθμητη στρατιά του Ξέρξη, με το επίγραμμα του Σιμωνίδη: Ω ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ὅτι τῇδε κείμεθα τοῖς κείνων ῥήμασι πειθόμενοι” που γράφτηκε προς τιμήν και μνήμην των 300 Σπαρτιατών του Λεωνίδα που θυσιάστηκαν.

Ακέφαλος έρωτας Μνημείο Θεσπιέων

Θα ακολουθήσει ο ακέφαλος έρωτας με το τσακισμένο φτερό, πρόσφατο μνημείο, που ανεγέρθη για τους 700 Θεσπιείς οπλίτες, που αν και τους επιτράπηκε να φύγουν, αποφάσισαν να μην εγκαταλείψουν τους Σπαρτιάτες. Ακολουθεί το μνημείο του Λεωνίδα, πρωταγωνιστή της μάχης των Θερμοπυλών,  που στέκεται εκεί επιβλητικός, διδάσκοντας μέχρι σήμερα αξίες, όπως η ανδρεία, η αυτοθυσία και η υπακοή στην πατρίδα. Ακολούθησε επίσκεψη στο μουσείο, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν ταινία εικονικής πραγματικότητας με βασική θεματολογία τα ιστορικά στοιχεία για τη Μάχη των Θερμοπυλών, ενώ σε άλλη αίθουσα έλαβαν πληροφορίες μέσω ειδικών οθονών αφής σχετικά με την ιστορία της μάχης αλλά και το γενικό ιστορικό περίγραμμα των Περσικών Πολέμων, καθώς και τα αίτια των πολέμων με βιωματικό και ταυτόχρονα διασκεδαστικό τρόπο. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με γεύμα στον Καραβόμυλο και στιγμές χαλάρωσης στο «Νησί», ενός μοναδικού πολυχώρου στις Ράχες, για τα παιδιά και τους συνοδούς καθηγητές: Βασιλική Πατσαρούχα, Σοφία Παπαργύρη, Βασιλική Σελίμη και Καλλιόπη Τάσιου.

Ανδριάντας Θανάση Διάκου Λόφος του Κολωνού Θερμοπύλες

Μαθητές που συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδρομή στις Θερμοπύλες.

Επώνυμο μαθητή

Όνομα μαθητή