Ολοκληρώνοντας την συνεργασία μας με το Κέντρο πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής υγείας «Πρόταση Ζωής» ΟΚΑΝΑ, πραγματοποιήθηκαν άλλες δύο συναντήσεις με την Κοινωνική Λειτουργό κα Θεοδωροπούλου Δήμητρα, την Πέμπτη 31 Μαρτίου το τμήμα Γ1 και την Παρασκευή 1 Απριλίου το τμήμα Γ3.

Μέσα από τα βιωματικά εργαστήρια οι μαθητές μας εξέφρασαν τις ανησυχίες της εφηβικής ηλικίας και αποτύπωσαν, μέσω της ζωγραφικής, τα συναισθήματα και τη μορφή που παίρνουν τα όνειρα και οι προσδοκίες τους.

Προσπαθώντας να προσεγγίσουμε τη γνώση μέσα από άλλους τρόπους μάθησης,  πιο σύνθετους, αναπτύσσοντας τη συνεργασία και το ρόλο της ομάδας στη καθημερινότητά μας, καλλιεργώντας δεξιότητες ζωής, αξιοποιώντας ταλέντα, κλίσεις και ενδιαφέροντα, οργανώσαμε όλες αυτές δράσεις, βρίσκοντας πρόθυμους συνεργάτες μέσα από  την ευρύτερη τοπική κοινωνία του Βόλου, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας,  να συμβάλλουν στις προσπάθειες του  σχολείου μας για την επιτυχία των προαναφερομένων στόχων μας.

Ευχαριστούμε θερμά όλους για την συνεργασία και πολύτιμη βοήθειά τους.

Το σχολείο μας, θα συνεχίσει έως το τέλος της σχολικής χρονιάς και με άλλες προγραμματισμένες δραστηριότητες!!!!

{gallery}2021-2022/okana{/gallery}