άγιος Αχιλjpg

Πνοές ανέμων…. εκπαιδευτικών για το 6ο Γυμνάσιο Βόλου.

άγιος ΑχιλjpgΜε επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 9 Μαΐου 2022 για ακόμα μια χρονιά η εκπαιδευτική επίσκεψη του 6ου Γυμνασίου Βόλου στο Διαχρονικό Μουσείο της Λάρισας.

Μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου «Πνοές ανέμων», πρόγραμμα επικεντρωμένο στη διαχρονική επίδραση του ανέμου στην ανθρώπινη ζωή και δραστηριότητα. Η εκπαιδευτική δράση περιελάμβανε αρχικά μια βιωματικού και διαθεματικού χαρακτήρα παρουσίαση της σχέσης του ανθρώπου με τον άνεμο, όπως αυτή διακρίνεται στην αρχαία ελληνική μυθολογία και την ιστορία, αλλά και στη σύγχρονη θεώρηση του ανέμου ως ανανεώσιμης πηγής ενέργειας.

Άλσος Αριστοτέλη

Τρεις μέρες Ιστορία, τρεις μέρες Ελλάδα

Άλσος ΑριστοτέληΈνα «άλλο» διαθεματικό μάθημα για τους μαθητές του 6ου Γυμνασίου Βόλου

Μια πραγματικά μοναδική εκπαιδευτική εμπειρία, που έρχεται ως συνέχεια και άλλων παρόμοιων του συγκεκριμένου σχολείου στο παρελθόν, έζησαν 45 μαθητές της Β’ τάξης, στο διάστημα 5-7 Μαΐου 2022. Μια τριήμερη εξόρμηση με τελικό προορισμό το νομό Σερρών και συγκεκριμένα τη λίμνη Κερκίνη.

Άλσος Αριστοτέλη

Εκδρομή 6ου Γυμνασίου Βόλου στη Φθιώτιδα

Άλσος ΑριστοτέληΤην Παρασκευή 15 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή της Α΄ Γυμνασίου στη Φθιώτιδα. Η πρώτη στάση το Κάστρο της Λαμίας, στην κορυφή ενός βραχώδους λόφου με καταπληκτική θέα, δεσπόζει και ελέγχει την κοιλάδα του Σπερχειού μέχρι τον Μαλιακό κόλπο. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό μουσείο, το οποίο στεγάζεται σε στρατώνα της περιόδου του Καποδίστρια. Στη συνέχεια περνώντας από την Αρχοντική, εκκλησία στα ριζά του κάστρου, έκαναν στάση στην πλατεία Λαού μπροστά στο άγαλμα του Άρη Βελουχιώτη, περιηγήθηκαν στο πεζοδρομημένο ιστορικό κέντρο της πόλης, όπου βρίσκεται το κενοτάφιο με το Γολγοθά του Αθανασίου Διάκου, τόπο μαρτυρίου του ήρωα – συμβόλου της πόλης, την πλατεία Ελευθερίας με την Ευαγγελίστρια – Μητρόπολη, τη Νομαρχία και τις πλατείες Διάκου και Πάρκου. Επόμενος σταθμός η Ιερά Μονή Δαμάστας, αφιερωμένη στο Γενέθλιον της Θεοτόκου, που πανηγυρίζει στις 8 Σεπτεμβρίου, βρίσκεται στις πλαγιές του Καλλίδρομου μέσα σε ένα μαγευτικό περιβάλλον και είναι γυναικεία. Οι μοναχές και η  Ηγουμένη της Μονής δέχθηκαν τους μαθητές και τους μίλησαν για την  ιστορία της.