Με το παραδοσιακό Γαϊτανάκι, μουσική και χορό, αποχαιρετήσαμε στο σχολείο μας, την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022 τις γιορτές της Αποκριάς.

Μαθητές και μαθήτριες της Γ΄γυμνασίου είχαν την τιμητική τους, μια και είναι αυτοί που θα αποχωριστούμε στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

Έπλεξαν το Γαϊτανάκι με την συνοδεία Σκωπτικής παραδοσιακής αποκριάτικης μουσικής.

Η φιλόλογος του σχολείου μας κυρία Φωτεινή Σταθάκη μας μίλησε για την ιστορία του εθίμου που είναι από τα λίγα που έφτασαν  αφτούσια ως τις μέρες μας.

Όλοι μαζί, σε ένα κύκλο, πιασμένοι χέρι- χέρι, χορέψαμε με σκοπούς που ταιριάζουν με το ύφος και τη διάθεση της αποκριάς και αποχαιρετιστήκαμε με την ευχή, του χρόνου, να γιορτάσουμε ξέγνοιαστοι και ελεύθεροι από όλα αυτά που μας ταλαιπώρησαν τα τελευταία δύο χρόνια της πανδημίας , με αποκριάτικες μάσκες μόνο και την ελπίδα να επικρατήσει η Ειρήνη σε όλον τον κόσμο μας.

Καλή Σαρακοστή!!!!!

{gallery}2021-2022/gaitanak{/gallery}