Υποδειγματική Διδασκαλία κ. Σοφίας Κανταράκη

Μια διαφορετική προσέγγιση στο πολυδιάστατο και πολυσήμαντο έργο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, παρουσιάστηκε στους μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας  από την Εκπαιδευτικό, Φιλόλογο, Ερευνήτρια, συγγραφέα κ. Κανταράκη Σοφία.

Σε υποδειγματική διδασκαλία  με το ηθογραφικό, κοινωνικό του κείμενο «Χωρίς στεφάνι», οι μαθητές αναγνώρισαν τις ιδιαιτερότητες και την κοινωνική διαφοροποίηση στην αντιμετώπιση του γυναικείου φύλου σε σχέση με το αντρικό, τις διαφυλικές σχέσεις  και την κοινωνική διάσταση του ρόλου της γυναίκας μέσα από σχέσεις ελεύθερης ή νόμιμης συμβίωσης κατά τα πρότυπα της εποχής του.

Η παρουσίαση έδωσε την δυνατότητα  στα παιδιά να συγκρίνουν το χθες με το σήμερα.

Μια προσέγγιση που έδωσε την δυνατότητα  για διαθεματική ανάπτυξη ζητημάτων που σχετίζονται  με την καθημερινότητα και τη ζωή των ανθρώπων σε προσωπικό, ψυχολογικό, κοινωνικό, οικονομικό και επαγγελματικό επίπεδο.

Ευχαριστούμε θερμά την Κ. Κανταράκη για την ανταπόκρισή της  στην πρόσκλησή μας και την τόσο ζωντανή παρουσίασή  της...