Υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Μ. Μπαραμπατζή

Η Βιβλιοθήκη του σχολείου μας, ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του σχολείου μας, δεν εντάχθηκε σε πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας, δεν υποστηρίχθηκε με προσωπικό, ούτε χρηματοδοτήθηκε είτε για τον εξοπλισμό, είτε για την αγορά βιβλίων.

Τα βιβλία έχουν συγκεντρωθεί από δωρεές, των μαθητών, των καθηγητών, του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, από γνωστούς και φίλους. Βιβλία που έχουν αγοραστεί και ευγενικά προσφερθεί ή βιβλία που τα έχουν διαβάσει και έπειτα τα χάρισαν στη βιβλιοθήκη μας.

Τα τελευταία χρόνια, προκειμένου να  την  ενισχύσουμε, διοργανώνουμε Εκθέσεις Βιβλίων. Τα έσοδα, σε ανάλογο ποσοστό, μεταφράζονται σε βιβλία που στηρίζουν την προσπάθειά μας. Συγχρόνως, φέρνουμε τους μαθητές μας κοντά στα βιβλία και το μαγικό τους κόσμο.

Σήμερα έχουμε περίπου 3000 βιβλία διαφόρων κατηγοριών, καλύπτοντας σχεδόν όλα τα είδη. Η ταξινόμηση και καταχώριση γίνεται από την υπεύθυνη καθηγήτρια.

Η βιβλιοθήκη λειτουργεί καθημερινά, τις ώρες λειτουργίας του σχολείου με πρωτοβουλία των καθηγητών και των μαθητών. Υπάρχει καθημερινά υπεύθυνη ομάδα μαθητών που διακινεί τον δανεισμό των βιβλίων με την εποπτεία εκπαιδευτικού. Στο χώρο της βιβλιοθήκης, υπάρχει σύνδεση με το Διαδίκτυο και οι μαθητές, με την βοήθεια συμμαθητή τους, μπορούν να έχουν τις πληροφορίες που χρειάζονται για τα μαθήματα και τις δραστηριότητές τους. Επίσης, φωτοτυπικό μηχάνημα για την αναπαραγωγή αντιγράφων.

Μέσα από Εκπαιδευτικά Σχολικά  Προγράμματα, κάθε χρόνο υλοποιούμε διάφορες σχετικές με τα βιβλία δραστηριότητες, βιβλιοπαρουσιάσεις, συναντήσεις με δημιουργούς, εργαστήρια δημιουργικής γραφής, παιχνίδια.

Φέτος παρουσιάσαμε το βιβλίο του Συναδέλφου καθηγητή Διονύση Λεϊμονή «Το χαμένο Ταίρι», που αναφέρεται στην προσωπική ιστορία μιας Μικρασιάτισας γιαγιάς.

Συγχρόνως, ετοιμάσαμε ένα Βιβλίο με συνταγές μαγειρικής «Το 6ο Μαγειρεύει?» με αγαπημένες συνταγές των ίδιων των παιδιών που τις επέλεξαν και ? θα τις μαγειρέψουμε στο τέλος της σχολικής χρονιάς με το κλείσιμο του σχολείου μας.