Ενημέρωση για τα τροχαία ατυχήματα από τον κ. Ηλία Τσαμπήρα Προϊστάμενο Διεύθυνσης μεταφορών

Μια πρωτιά με αρνητικό πρόσημο έχει η χώρα μας στα τροχαία δυστυχήματα.

Άνθρωποι, κυρίως νεαρής ηλικίας, χάνονται κάθε χρόνο, στους δρόμους με άδικο και τραγικό τρόπο λόγω αμέλειας, απερισκεψίας,  αδιαφορίας.

Ένα τυχαίο γεγονός που στερεί ,από τους ανθρώπους τη ζωή, από την οικογένεια και τους φίλους τους ανθρώπους τους  και από την κοινωνία τα μέλη της.

Ένα γεγονός που αλλάζει, λόγω τραυματισμών , τη καθημερινότητά τους με τον δυσκολότερο και χειρότερο τρόπο,  προκαλώντας  πολλαπλών ειδών προβλήματα.

Επειδή η πρόληψη είναι η καλύτερη αντιμετώπιση και επειδή όλα είναι θέματα παιδείας , προσκαλέσαμε τον Διευθυντή της Διεύθυνσης Μεταφορών , κύριο Ηλία Τσαμπήρα , ο οποίος μέσα από την εμπεριστατωμένη παρουσίαση του, βοήθησε τους μαθητές της Γ΄τάξης να αντιληφτούν τη σημασία της χρήσης των μέσων προστασίας    μας κατά την μετακίνησή μας , με όποιο τρόπο, στους δρόμους και την ανάγκη να γνωρίζουμε και να σεβόμαστε τον κώδικα οδικής συμπεριφοράς.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Τσαμπήρα και τη συνεργάτιδά του κ. Παναγιώτου για την ανταπόκρισή τους στο κάλεσμά μας.

Την παρουσίαση πλαισίωσαν ,με ηλεκτρονικό και έντυπο υλικό,  ομάδες μαθητών που ασχολήθηκαν με το κοινωνικό πρόβλημα των τροχαίων  στο Μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής.