Μμμμ……. «μύρισε» Ιστορία στο 6ο Γυμνάσιο Βόλου

Μια σπάνια ευκαιρία για διαφορετική προσέγγιση της Ιστορίας είχαν οι μαθητές της β΄ τάξης του Γυμνασίου μας πριν λίγες μέρες. Συγκεκριμένα, την Πέμπτη, 15/9/2022, βρέθηκε στο σχολείο προσκεκλημένη από τη Διεύθυνση και το Σύλλογο των καθηγητών και με τη μεσολάβηση της προσωπικής της φίλης και φιλολόγου του Γυμνασίου κ. Βασιλικής Πατσαρούχα, η κ. Μαρία Εκμεκτσίογλου, διακεκριμένη μαγείρισσα, συγγραφέας και καθηγήτρια σε πανεπιστήμιο της Πόλης.

308234361 649660473504569 2664401330669721865 n

Η κ. Εκμεκτσίογλου, που κατάγεται, διαμένει και δραστηριοποιείται στην Κωνσταντινούπολη, μίλησε στα παιδιά για τη  διατροφή - τις προτιμήσεις, τα φαγητά, τις συνταγές- των ανθρώπων στα χρόνια του Βυζαντίου, βοηθώντας τα να γνωρίσουν πιο άμεσα και ζωντανά την Ιστορία που ήδη διδάσκονται στα βιβλία τους, μέσα από μια πραγματικά ιδιαίτερη σκοπιά. Η ομιλήτρια παράλληλα, αξιοποιώντας την ευκαιρία  της επετείου των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή, ξεφεύγοντας από ένα  συνηθισμένο μάθημα και  διαμορφώνοντας  ένα οικείο και ζεστό κλίμα , έδωσε στους μαθητές ευρύτερες πληροφορίες για την παρουσία και τη ζωή των Ελλήνων στην Πόλη και τη Μ. Ασία από παλιότερες εποχές μέχρι και σήμερα, σχολιάζοντας μάλιστα σύντομα τις σχέσεις μεταξύ των δυο λαών.