«Το Μουσείο Πάει Σχολείο»

Μια μικρή έκθεση-αναφορά στην Ελληνική Επανάσταση του 1821, στην Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Βόλου, επισκεφθήκαμε με τους μαθητές της Γ? τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια του μαθήματος της Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2021.

Μια παρουσίαση που έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να δουν και να ακούσουν, από άλλα χείλη αυτά που διαπραγματευόμαστε μέσα στην τάξη μας!

Μια βιωματική εμπειρία, μια άλλη άποψη, μια επιβεβαίωση!!!

Η έκθεση διοργανώθηκε με την ευκαιρία του εορτασμού της συμπλήρωσης 200 ετών από την κήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης και στο πλαίσιο διατήρησης της ιστορικής εθνικής μνήμης, από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας υπό την αιγίδα της Επιτροπής Ελλάδα 2021, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, τη συνδρομή της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ),και με υπεύθυνο φορέα οργάνωσης-υλοποίησης το Πολεμικό Μουσείο.

{gallery}drastiriotites/cit_mus21{/gallery}