Μια ξεχωριστή εμπειρία έζησαν οι μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας και οι συνοδοί καθηγητές τους,  κατά την επίσκεψή τους,  την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023, στο Βυζαντινό Μακρυνίτσας   και τον Ιερό Ναό  Αγίων Αναργύρων Πορταριάς, καθώς και την ιδιαίτερα θερμή φιλοξενία που συνοδευόταν με κεράσματα.

Ο Πατέρας Βασίλειος , τον οποίο ευχαριστούμε θερμά, με την λεπτομερή ξενάγησή του , τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν τα κειμήλια , ανεκτίμητης αξίας, από τα ξωκλήσια της Μακρυνίτσας, τη μαρμάρινη ανάγλυφη εικόνα της Παναγίας Οξείας Επισκέψεως δεδομένης και εικόνες του ονομαστού λαϊκού ζωγράφου ΘεόφιλουΧατζημιχαήλ.

Στον Ιερό Ναό  Αγίων Αναργύρων Πορταριάς, ο Πατέρας Βασίλειος  , διηγήθηκε στους μαθητές την ιστορία του ναού  και ανέλυσε την τυπική διαδικασία μιας Θείας Λειτουργίας.

Ακολούθησε επίσκεψη στη βρύση του Παπαδιαμάντη, όπου ο συγγραφέας εμπνεύστηκε το γνωστό του έργο η Φόνισσα και το Δεσποτικό.