Το σχολείο μας, συνεχίζοντας τις καλές πρακτικές, έδωσε και φέτος τη δυνατότητα στους μαθητές μας  αλλά και στους γονείς τους, με δύο ξεχωριστές δράσεις, την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023 και την Δευτέρα 13 Μαρτίου 2023,  να ενημερωθούν  από το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας και συγκεκριμένα  από τον Ανθυπαστυνόμο κύριο Γιώργο Σκόνδρα, της Δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος, της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Βόλου,  σχετικά με την Ασφαλή  Πλοήγηση στο Διαδίκτυο.

Στόχος ήταν  η πληροφόρηση μαθητών , εκπαιδευτικών και γονέων , σχετικά με επισφαλείς διαδικτυακές συμπεριφορές, γεγονός που συμβάλλει στη διαμόρφωση υπεύθυνων και ενημερωμένων ψηφιακών πολιτών του μέλλοντος πάνω σε θέματα, όπως η πρόληψη και η αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες, τις παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης, το διαδικτυακό σεξουαλικό εξαναγκασμό και εκβιασμό, τον εθισμό στο διαδίκτυο, το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Ευχαριστούμε θερμά, για άλλη μια φορά, τον κύριο Σκόνδρα, που ανταποκρίθηκε, στα καλέσματά μας και με τον τόσο ζωντανό και καθηλωτικό του τρόπο, βοήθησε στον προβληματισμό για την αποφυγή πειραματισμών με το διαδίκτυο και την αυτοπροστασία τους.

Είναι  γνωστό  «η πρόληψη είναι η καλύτερη αντιμετώπιση».