Η 111 Πτέρυγα Μάχης στη Νέα Αγχίαλο τιμά τον προστάτη της Αρχάγγελο Μιχαήλ

«Αίεν Υψικρατείν», το σύνθημα της Πολεμικής Αεροπορίας που σημαίνει «Πάντοτε να κυριαρχείς στα ύψη».

Φράση που αποδίδεται στον Αντισμήναρχο (αργότερα Υποπτέραρχο) Σπύρο Παπασπύρο, διοικητή του Κέντρου Κατάταξης στη Βάση της Γάζας, ο οποίος με τη φράση αυτή, στην Ημερήσια Διαταγή της 5ης Οκτωβρίου 1941, καλωσόρισε στην Αίγυπτο το προσωπικό της 335 Μοίρας, της πρώτης ελληνικής Μοίρας μαχητικών αεροσκαφών στη Μέση Ανατολή.

Το έμβλημα της Ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας αναπαριστά αετό σε πτήση μπροστά από το κυκλικό διακριτικό της.

Οι Αετοί των αιθέρων μας,  που κρατούν,  «ψηλά το κεφάλι» και διαφυλάττουν  τη χώρα μας από τις εχθρικές επιβουλεύσεις και είναι έτοιμοι « να πράξουν τα ίδια» πιστοί στο καθήκον ακολουθώντας την παράδοση και τις αξίες της πατρίδας μας και τιμώντας «εκείνους που στη ζωή τους όρισαν να φυλάττουν Θερμοπύλες»,  όπως διαμηνύουν οι πιλότοι της ομάδας ΖΕΥΣ των  F16.

Την 11η Ιουνίου 1954, καθιερώθηκε ο Αρχάγγελος Μιχαήλ προστάτης της Πολεμικής Αεροπορίας (ΠΑ) και η εορτή του Αρχαγγέλου (8 Νοεμβρίου) η επίσημη αεροπορική εορτή, η οποία θα εορτάζεται με λαμπρότητα σε όλες τις Μονάδες της ΠΑ.

Με την ευκαιρία του εορτασμού του Προστάτη της, η Γ΄τάξη του σχολείου μας, επισκέφτηκε την Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2022, την 111 Πτέρυγα Μάχης, στην Αγχίαλο, στα πλαίσια των τετραήμερων εκδηλώσεων.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να δουν  μια Στατική έκθεση αεροσκαφών και άλλων οπλικών συστημάτων της Πολεμικής Αεροπορίας μας, Φωτογραφική έκθεση και προβολή βιντεοταινιών με θέμα την αποστολή, την κοινωνική προσφορά και τη συνδρομή της Πολεμικής Αεροπορίας στην πρόληψη και αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών και  να παρακολουθήσουν πτήσεις αεροσκαφών.

Ευχαριστούμε θερμά, τον Σμηναγό,  Κύριο,  Σωτήρη Μακάκα  για την τόσο ενδιαφέρουσα, ενημερωτική και περιεκτική ξενάγηση που μας προσέφερε.

Η Πολεμική Αεροπορία (Π.Α.), είναι ο τρίτος κατ' αρχαιότητα Κλάδος των Ελληνικών Ένοπλων Δυνάμεων και αποτελεί την πολεμική αεροπορική ισχύ της Ελλάδας. Πρώτιστη αποστολή της Πολεμικής Αεροπορίας είναι η φύλαξη και προστασία του ελληνικού εναέριου χώρου από κάθε είδους παραβιάσεις, η παροχή εναέριας υποστήριξης σε επιχειρήσεις τόσο στον Ελληνικό Στρατό όσο και το Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό και παράλληλα η έρευνα και διάσωση, πυρόσβεση, καθώς και η παροχή κάθε δυνατής ανθρωπιστικής βοήθειας ακόμα και σε άλλες χώρες όταν παρίσταται έκτακτη ανάγκη.

Η Ελληνική Πολεμική Αεροπορία ιδρύθηκε το 1911 και μετράει 114 χρόνια ιστορίας. Οι πρώτες προσπάθειες εισαγωγής της αεροπορίας στην Ελλάδα ανήκουν στον Πρωθυπουργό Ελευθέριο Βενιζέλο, τη συνεισφορά του οποίου η Ελληνική Κυβέρνηση αναγνώρισε το 2000, δίνοντας το όνομά του στον νέο Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών.